I april har især aktiemarkederne igen vist positive takter. Afkastet i Lønmodtagernes Feriemidler var pr. 17. april 2,2 % år-til-dato. For LD Vælger, der er den største investeringspulje hos Lønmodtagernes Dyrtidsmidler, var afkastet i samme periode 0,9 %.
Dermed er de negative afkast fra 1. kvartal, hvor LD Vælger gav et afkast på -1,9 % og Lønmodtagernes Feriemidler -2,0 %, mere end indhentet.
Et kvartal præget af geopolitik og energichok
Den afgørende begivenhed i 1. kvartal var krigen i Mellemøsten, der førte til kraftige begrænsninger i skibstrafikken gennem Hormuzstrædet - verdens vigtigste rute for transport af olie og naturgas. Det udløste kraftige stigninger i energipriserne.
Olieprisen steg 70 % og nåede det højeste niveau siden 2022. Det genantændte inflationsbekymringerne globalt og ændrede forventningerne til centralbankernes pengepolitik. Hvor markedet ved årets start forventede rentenedsættelser i USA og stabile renter i Europa, pegede forventningerne ved udgangen af 1. kvartal på uændrede renter i USA og rentestigninger i Europa.
Usikkerhed om vejen frem
Ved udgangen af 1. kvartal var Hormuzstrædet i praksis lukket, mens USA og Iran forhandlede om en løsning. Siden har strædet været genåbnet og lukket ned igen, og situationen forbliver højst usikker. Markederne synes at prissætte en hurtigere normalisering, end den geopolitiske situation aktuelt giver grundlag for.
Skulle oliepriserne stige yderligere, kan det igen presse inflationen op og begrænse centralbankernes råderum, hvilket kan få negative konsekvenser for den globale vækst. Omvendt kan et varigt gennembrud i forhandlingerne og en stabil genåbning af strædet normalisere energipriserne og give fornyet medvind til de finansielle markeder.
Det aktuelle risikobillede
Udsving på de finansielle markeder er blevet et grundvilkår for investorer. LD Fonde har fastsat klare rammer for risikoen i porteføljerne, som forvaltes aktivt med fokus på at sikre det bedst mulige afkast til medlemmerne, samtidig med at risikoen for tab begrænses.
Lønmodtagernes Feriemidler består både af en investeringsportefølje samt et tilgodehavende hos arbejdsgiverne i form af feriemidler, der endnu ikke er indbetalt. Arbejdsgivertilgodehavendet er et sikkert aktiv og bidrager således til stabilitet i opsparingen, særligt i perioder med negative udsving på de finansielle markeder.
Lønmodtagernes Dyrtidsmidler har en investeringshorisont, hvor der er taget højde for medlemmernes alderssammensætning, og at medlemmerne alle er udbetalingsberettigede. Porteføljen har derfor en lavere risikoprofil end Lønmodtagernes Feriemidler.
LD Fonde følger udviklingen tæt. Hvis risikoen for en langvarig krig tiltager, vil der blive taget aktivt stilling til at reducere risikoen i porteføljerne.